Co to jest falafel?

24.03.2021


Historia falafela jest związana z Bliskim Wschodem, zwłaszcza krajami Lewantu oraz Egiptem. Trudno jednak orzec, w którym dokładnie miejscu został on po raz pierwszy przyrządzony. Obecnie jest uznawany za potrawę narodową przez Palestyńczyków, Izraelczyków, Libańczyków oraz Egipcjan, którzy nazywają falafele „demokratycznym posiłkiem” ze względu na ich rozpowszechnienie w każdej klasie społecznej.

Jednego można być pewnym: to jedna z najpopularniejszych potraw krajów arabskich, która szturmem zdobyła uznanie również w Europie i Ameryce. Ale co to jest falafel? To smażona ciecierzyca (rzadziej bób) w formie kulek bądź kotlecików. Właśnie z tego powodu stanowi znakomite źródło białka, co szczególnie doceniają wegetarianie, bo może z powodzeniem zastąpić wszelkie dania mięsne. Oprócz tego ciecierzyca dostarcza organizmowi wapień, potas i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Z czym jeść falafel?

Tajemnica dobrego smaku falafeli tkwi jednak w ich odpowiednim przygotowaniu, bo to właśnie przyprawy oraz zioła nadają potrawie wyrazisty smak. Co więcej, falafel to bardzo uniwersalne danie, które sprawdzi się zarówno jako przekąska podana przed daniem głównym (taki zwyczaj szczególnie cenią sobie Egipcjanie), jak i pełnowartościowy posiłek. Doskonale komponuje się z hummusem, świeżymi warzywami, pastami oraz sosami.

Sposób podania falafeli jest równie uniwersalny. W restauracjach – takich, jak nasza – można je zamówić w formie typowego dania zawierającego np. chleb pita, baklawę pistacjową, nadziewane liście winogron i inne dodatki. Innym pomysłem są zestawy z frytkami i warzywami polanymi pysznymi sosami.

Jednak najpopularniejszą obecnie formą falafela są porcje zawinięte w tortille (sprawdź zestaw falafel w naszej restuaracji). Sprawdzają się rewelacyjnie w restauracjach, a także fast foodach. Niemal każdy punkt oferujący jedzenie na wynos ma w swoim menu duże tortille z falafelami, które można bez problemu spożyć nawet na świeżym powietrzu.

Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia, jakie potrawy zawierające falafel znajdują się w naszej ofercie. Gwarantujemy, że każdy miłośnik bliskowschodniego jedzenia będzie usatysfakcjonowany naszym menu.