Jakie są najpopularniejsze dania kuchni libańskiej?

16.06.2021


Wywodzące się z Libanu potrawy już niejednego urzekły kompozycją smaków. Dania libańskiej kuchni są aromatyczne za sprawą ziół oraz przypraw, a prócz tego esencjonalne dzięki sosom. Różnorodność zapachów, smaków oraz kolorów odzwierciedla bogactwo kulturowe tego kraju.
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że z całej kuchni bliskowschodniej to właśnie libańskie specjały cieszą się największą popularnością. Często spotkamy w nich intensywny tymianek, wyrazisty sumak oraz chrupiący sezam. Ponadto nie zabraknie majeranku, kolendry, kuminu czy cynamonu, nie wspominając o nasionach kopru, anyżu czy skórce pomarańczy. Libańska kuchnia to apetyczna mieszanina aromatów oraz smaków, które wzajemnie się przenikają. Tworzą tym sposobem oryginalne, ale zaskakująco spójne kompozycje.

Urozmaicona i kolorowa kuchnia libańska

Trudno wymienić wszystkie libańskie posiłki, które zasługują na uwagę. Wrażenie na konsumentach robią już same przystawki, w tym zachwycająca orzechową nutą sezamowa pasta tahini czy orientalny hummus. Można go serwować w klasycznej formie albo np. z czarnuszką. Smakuje wybornie czysty oraz w połączeniu z suszonymi pomidorami, papryką, kiszonymi ogórkami lub innymi dodatkami. Obie propozycje sprawdzają się jako sycące przystawki (podawane z gorącym chlebkiem pita), a także jako element marynaty do mięs czy składnika warzywnych sałatek.

Jeśli chodzi o główne dania kuchni libańskiej, każdy miłośnik testowania nowych smaków znajdzie coś dla siebie. Menu obejmuje m.in. pikantne i łagodne wersje sałatek z grillowanym kurczakiem, bakłażanem bądź serem Halloumi. Wegetarianom z pewnością posmakują pyszne chrupiące kotleciki z cieciorki, znane jako falafele, z kolei miłośnicy mięs – kebab wołowy, barani lub z kurczaka, podawany na ryżu albo z puszystymi frytkami.

Najlepsze desery w kuchni libańskiej


Zróżnicowana libańska kuchnia to nie tylko główne dania. Oprócz tego to jedyne w swoim rodzaju desery oraz napoje. Do pierwszej grupy zalicza się rozkosznie słodka baklawa, serwowana w różnych wariantach (kokosowa, orzechowa, czekoladowa, pistacjowa czy mieszana). Wielbiciele  bliskowschodnich smaków kochają też esencjonalne napoje, w tym ayran. Przygotowywany na bazie wody, jogurtu oraz szczypty soli, rewelacyjnie gasi pragnienie podczas upałów.
To zaledwie ułamek szerokiej gamy potraw rodem z Libanu. Bajecznie kolorowe, tworzą zestawienia, które wprawiają w zachwyt każdego, kto nie boi się kulinarnych eksperymentów. Dziś można je znaleźć nie tylko w państwie nad Morzem Śródziemnym, lecz również w Polsce – w Warszawie.