Kebab a gyros – na czym polega różnica?

31.01.2022


Kebab w Warszawie to jedno z ulubionych dań tutejszych mieszkańców. Co wpływa na tak olbrzymią popularność tego, bądź co bądź, prostego jedzenia? Przede wszystkim olbrzymia różnorodność wariantów, pozwalająca na taki dobór dodatków, by każdy konsument był zadowolony! Warszawiacy niezwykle chętnie też zamawiają kebab na dowóz, by delektować się orientalnymi smakami w zaciszu domu lub podczas przerwy na lunch w pracy. Gyros a kebab – czy wiesz, jaka jest między nimi różnica? Obie te potrawy równie często można spotkać w orientalnych restauracjach!

Gyros a kebab – co je różni?

W kuchni libańskiej, jakiej będziesz miał możliwość zasmakować w Fenicji, fundamentalne znaczenie będzie miało mięso – zarówno jego rodzaj, jak i sposób doprawienia. Kebab to danie bliskowschodnie, przyrządzane w myśl zasad halal, czyli głównie z baraniny, natomiast gyros to potrawa grecka, w której dominuje mięso wieprzowe. Zarówno jedna, jak i druga wersja to mięso opiekane na specjalnym pionowym rożnie i odkrajane specjalnym nożem w celu podzielenia go na małe kęsy. Jednak zamawiając kebab w Warszawie można spotkać się również z wariantem kebaba z mięsa kurczaka lub wołowego.

Kebab na dowóz – co zamówić?

Planując zjedzenie kebaba w Warszawie masz do wyboru tradycyjny arabski kebab lub gyros, podane z frytkami, surówkami, w picie – specjalnym płaskim placku. W kebabie dominują nuty papryki, czosnku, cebuli, czy majeranku. Z kolei w gyrosie – kolendra, kurkuma, pieprz, a także papryka czerwona i czosnek. Serwować można je z różnymi dodatkami, polane sosami łagodnymi lub ostrymi. Gyros często podawany jest w bułce z dodatkiem pomidorów, frytek i tzatziki, natomiast w kebabie dominują surówki z kapusty i innych warzyw. Zarówno jedna, jak i druga wersja mogą nieznacznie różnić się od siebie, w zależności od tego, gdzie są przygotowywane, gdyż każdy mistrz kuchni ma nieco inne receptury na przyrządzanie mięs i dodatków. Z pewnością warto od czasu do czasu skusić się na przysmak tego rodzaju – jest nie tylko sycący i smakowity, ale również zdrowy, gdyż mięso należy do chudych, a do tego serwowane jest w towarzystwie dużej ilości świeżych warzyw.